Dijaki 1. letnika programov gastronomija in turizem ter naravovarstveni tehnik so v ponedeljek, 19. septembra, začeli svojo dvodnevno strokovno ekskurzijo na Krasu.

PRVI DAN

Pot jih je najprej vodila v Štanjel, kjer so se seznanili z dejavnostmi tamkajšnjega turistično-informacijskega centra, nato pa so v skupinah raziskovali etimologijo imena te zanimive pokrajine, kraško arhitekturo (med drugim zanimivo limonasto obliko cerkvenega zvonika v vasi), pomen vodnjakov in življenje ter delo arhitekta Maksa Fabianija. Zatem so se odpravili v Pliskovico, kjer so po kosilu spoznavali zdravilne rastline. Na delavnici, ki jo je vodila gospa Jadranka, so izdelali ognjičevo mazilo. Na sprehodu po kraju so si ogledali raznovrstne portale iz kraškega kamna. Gospod Jernej Bortolato jim je razkazal svojo kamnoseško delavnico, potem pa so lahko z dletom v kamen klesali različne motive. Po večerji so opazovali planete in galaksije skozi teleskop. Obiskali so jih nadarjeni mladi astronomi Gregor, Aleksej in Tomaž z Gimnazije in zdravstvene šole (tehniška gimnazija) pod mentorstvom profesorja Dimitrija Klinca.

DRUGI DAN

Dijaki so se odpravili na Pliskino pot, ki je krožno speljana po planotastem svetu med Pliskovico in Kosoveljami. Opazovali so značilno kraško pokrajino, za katero so zaslužni marljivi domačini, ki so kamniti svet spremenili v njive, travnike in pašnike. Na Križadi so prisluhnili Kosovelovi pesmi Jutro na Krasu. Tudi sami so se preizkusili v pisanju poezije, in sicer haikujev z motivi, ki so nanje v teh dveh dneh naredili največji vtis. Med sprehodom je bilo težko zgrešiti suhe zidove, ruj in nekatere površinske kraške oblike. Spoznali so postopek smoljarjenja, v Kosoveljah pa obiskali etnološki muzej in si ogledali zbirko fosilov ter drugih kamnov. (Vir: Razvojno društvo Pliska in Mladinski hotel Pliskovica)