LITERARNO SREČANJE S PISATELJEM MARIJEM ČUKOM
V torek, 14. marca 2023, smo v okviru programa Povabimo besedo, ki ga financirata Društvo slovenskih pisateljev in Javna agencija za knjigo RS, na Biotehniški šoli v Šempetru gostili pesnika, pisatelja, dramatika, gledališkega kritika in novinarja, gospoda Marija Čuka. Srečanja so se poleg profesorjev udeležili dijaki četrtega letnika programov kmetijsko-podjetniški tehnik, naravovarstveni tehnik in živilsko-prehranski tehnik. Pogovor je vodila knjižničarka Karmen Sirk.
Marij Čuk živi v Trstu in zelo dobro pozna položaj slovenstva v Italiji. Napisal je več pesniških zbirk, zbirko esejev in kar pet romanov. Pisatelj je na srečanju z dijaki govoril o svojem predzadnjem romanu Črni obroč, ki je v slovenščini doživel tri ponatise in prevod v italijanščino (Fiamme nere) ter prejel številne mednarodne literarne nagrade. Romanu Črni obroč pripoveduje o požigu slovenskega Narodnega doma v Trstu, ki se je zgodil 13. junija 1920. Roman je izšel aprila leta 2020, tik pred stoto obletnico požiga Narodnega doma in postal takoj uspešnica.
Pisatelj ni govoril samo o romanu, temveč tudi o takratnem in sedanjem stanju v zamejstvu in domovini. Pripovedoval je o zgodovinskih okoliščinah, ki so pripeljale do požiga Narodnega doma in vzpona fašizma, ki je pomenil genocidni pohod nad Slovenci ter grožnjo celi Evropi. Dijaki so z zanimanjem spremljali pisateljev nastop ter postavljali vprašanja o romanu in tudi o aktualnem dogajanju. Trije dijaki so iz romana prebrali odlomke, ki opisujejo pomen Trsta in Narodnega doma ne samo za Slovence, temveč tudi za druge slovanske narode. Pisatelj je srečanje sklenil z besedami, da je umetnost iskanje resnice in tista, ki poskrbi, da se zgodovinski dogodki ne pozabijo.
Gospodu Mariju Čuku se iskreno zahvaljujemo za obisk in pogovor o romanu Črni obroč, ki naj bi, kot je dejal v nekem intervjuju: ″…spet v Slovencih zbudil ponos in jih povezal, kajti brez nekega zgodovinskega spomina, je težko graditi prihodnost.″